3 typy zakupoholizmu

Zakupoholizm to przypadłość , która przysparza wiele kłopotów. Objawia się częstym i niekontrolowanym robieniem zakupów i jest czynnością wykonywaną nieświadomie. Istnieje przekonanie, że dolegliwość ta dotyka jedynie płeć piękną. Jest to jednak mylne stwierdzenie, bowiem zarówno kobiety jak i mężczyźni w równym stopniu są podatni na jej działanie. Dlaczego tak się dzieje ?

Stan Emocjonalny

Zasadniczą przyczyną , która prowadzi do obsesyjnych zakupów jest stan emocjonalny. Wielu ludzi w ten właśnie sposób łagodzi stres związany z pracą, nauką czy innymi problemami w rodzinie . Osoba uzależniona nie widzi szybko znikających pieniędzy z portfela, aż do pewnego momentu - kiedy ich brak daje się we znaki. W tym przypadku pojawia się poczucie winy i strach, jednak te emocje są eliminowane w szybkim tempie i nie wpływają na zatrzymanie chęci posiadania większej ilości towaru. Dochodzi do pożyczek a w konsekwencji do długów, które potem trzeba spłacać.

Wysoka pozycja w statusie społecznym.

W tym przypadku społeczeństwem kieruje motto : „ Kupuję więc jestem”. W dzisiejszym świecie rządzi konsumpcjonizm w którym człowiek dąży do posiadania dużo większej ilości dóbr materialnych lub lepszych warunków życia niż przysłowiowi „sąsiedzi”. Taka sytuacja wynika z egoistycznych przekonań i dziwnych przyzwyczajeń. Niestety w tym wypadku ludność również przywiązuje ogromną wagę do ilości a nie bierze pod uwagę jakości produktu. Takie postępowanie na dłuższą metę okazuje się zgubne i jest to przejaw najczystszego w świecie zakupoholizmu.

Kolekcjonowanie

Jedni zbierają znaczki, inni kapsle , natomiast istnieje pewna grupa osób, która kolekcjonuje … zakupy ! Badania statystyczne dowodzą, że ponad 50 % społeczeństwa skupia swoją uwagę na kolekcjonowaniu drogich rzeczy tylko po to aby poprawić własny nastrój. Brak kontroli nad kupowaniem, kolejne pary butów , sukienek czy nowe telefony komórkowe mają działanie destrukcyjne. Ludzie nie potrafią wytłumaczyć w jaki sposób mania kolekcjonerska zawładnęła ich życiem.

Zakupoholizm jest chorobą uznawaną za cywilizacyjną. Wprowadzenie odpowiednich działań specjalistycznych i kontakt z psychologiem umożliwia pozbyć się tego problemu raz na zawsze.

Masz problem i szukasz terapii psychologicznej? Sprawdź!

terapia psychologiczna

 

Ulice handlowe polskich...

Analiza statystyczna wykonana przez lidera w branży nieruchomości NP Paribas...

Trendy wiosna lato 2016 -...

Koniec lata zbliża się wielkimi krokami , dlatego nadszedł już czas na...

Zobacz także

Sklep górski e-moko